Nedavno provedene studije pokazuju da je dodatni unos folne kiseline tijekom rane trudnoće povezan s nižim rizikom od ASD-a kod potomaka.
Dok je genetska predispozicija prepoznata kao važan čimbenik rizika od autizma sve više istraživanja ističe ulogu okolišnih faktora, uključujući prehrambene čimbenike, u razvoju poremećaja iz autističnog spektra (Autism Spectrum Disorder, ASD).
Prema rezultatima, unos folata od najmanje 400 µg na dan putem prehrane i dodataka prehrani, smanjuje spomenuti rizik. Međutim, dosadašnje studije uglavnom su provedene u zapadnim zemljama, pružajući mješovite rezultate. Stoga je skupina istraživača 2016.-2017. godine u Kini provela populacijsku studiju na djeci da bi utvrdili utječe li uzimanje dodataka folne kiseline u različitim fazama trudnoće na rizik od razvoja ASD-a kod potomaka.
Studija je uključila ukupno 6.049 djece, u dobi od 16-30 mjeseci. Njihove su majke kategorizirane u slijedeće skupine: trudnice koje su kontinuirano uzimale dodatke folne kiseline tijekom razdoblja prije začeća i prije poroda, trudnice koje su uzimale dodatke folne kiseline u jednom od tih razdoblja te skupina trudnica koja nikada nije uzimala folnu kiselinu u obliku dodatka prehrani.
Nakon toga proveden je probir njihove djece na ASD. Uočeno je da su majke koje nisu uzimale folnu kiselinu u obliku dodatka prehrani tijekom prenatalnog razdoblja imale veći rizik za ASD kod potomstva, u usporedbi s majkama koje su uzimale folnu kiselinu. Također, majke koje nisu uzimale dodatke folne kiseline ni prije začeća ni tijekom perinatalnog razdoblja imale su veći rizik za ASD kod potomstva, u usporedbi s majkama koje su kontinuirano uzimale folnu kiselinu.
Zaključeno je da redoviti unos dodataka prehrani s folnom kiselinom kod trudnica može značajno smanjiti učestalost ASD-a kod potomaka, s posebnim naglaskom na važnost intervencije tijekom prenatalnog razdoblja.
Izvor: Frontiers in Nutrition