Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Folna kiselina može smanjiti rizik od autizma

Nedavno provedene studije pokazuju da je dodatni unos folne kiseline tijekom rane trudnoće povezan s nižim rizikom od ASD-a kod potomaka.

Dok je genetska predispozicija prepoznata kao važan čimbenik rizika od autizma sve više istraživanja ističe ulogu okolišnih faktora, uključujući prehrambene čimbenike, u razvoju poremećaja iz autističnog spektra (Autism Spectrum Disorder, ASD).

Prema rezultatima, unos folata od najmanje 400 µg na dan putem prehrane i dodataka prehrani, smanjuje spomenuti rizik. Međutim, dosadašnje studije uglavnom su provedene u zapadnim zemljama, pružajući mješovite rezultate. Stoga je skupina istraživača 2016.-2017. godine u Kini provela populacijsku studiju na djeci da bi utvrdili utječe li uzimanje dodataka folne kiseline u različitim fazama trudnoće na rizik od razvoja ASD-a kod potomaka.

Studija je uključila ukupno 6.049 djece, u dobi od 16-30 mjeseci. Njihove su majke kategorizirane u slijedeće skupine: trudnice koje su kontinuirano uzimale dodatke folne kiseline tijekom razdoblja prije začeća i prije poroda, trudnice koje su uzimale dodatke folne kiseline u jednom od tih razdoblja te skupina trudnica koja nikada nije uzimala folnu kiselinu u obliku dodatka prehrani.

Nakon toga proveden je probir njihove djece na ASD. Uočeno je da su majke koje nisu uzimale folnu kiselinu u obliku dodatka prehrani tijekom prenatalnog razdoblja imale veći rizik za ASD kod potomstva, u usporedbi s majkama koje su uzimale folnu kiselinu. Također, majke koje nisu uzimale dodatke folne kiseline ni prije začeća ni tijekom perinatalnog razdoblja imale su veći rizik za ASD kod potomstva, u usporedbi s majkama koje su kontinuirano uzimale folnu kiselinu.

Zaključeno je da redoviti unos dodataka prehrani s folnom kiselinom kod trudnica može značajno smanjiti učestalost ASD-a kod potomaka, s posebnim naglaskom na važnost intervencije tijekom prenatalnog razdoblja.

Izvor: Frontiers in Nutrition