Moringa može inhibirati aktivnost α‐amilaze, a čini se da može povećati i iskorištavanje glukoze u mišićima i jetri te povećati lučenje inzulina i osjetljivost stanica na njegove učinke. Zato se nameće kao prirodna potpora regulaciji glikemije, tj. održavanju normalne razine glukoze u krvi.
Autorica članka: Sandra Krstev Barać, mag.nutr. IFMCP
Ako do sada niste čuli za moringu (Moringa oleifera) pravo je vrijeme da je dobro upoznate. Riječ je o biljci nativnoj za područje Indije i okolnih zemalja, no budući da spretno odolijeva suši, izuzetno dobro uspijeva u većini tropskih i subtropskih zemalja. Ponekad joj tepaju kao „drvo života“ ili „čudotvorno drvo“, što najbolje pokazuje koliko je na cijeni, i to već tisućama godina. Dobro je poznata u ajurvedi i drugim tradicionalnim medicinama, a zapadne zemlje njen značaj prepoznaju tek unazad 50-ak godina. Koliko je svestrana i korisna govori činjenica da se gotovo svaki dio biljke, uključujući lišće, sjemenke i plod nalik mahuni mogu koristiti u prehrambene i terapijske svrhe. Pritom je iz raznih dijelova moringe do sada popisano na desetke biološki aktivnih tvari koje je, iskreno, teško i samo pobrojati.
Nutritivno bogatstvo
Nutritivna vrijednost je toliko impresivna da se, u krajevima u kojim obitava, razni dijelovi moringe nerijetko koriste za jačanje nutritivnog statusa svih, a osobito pothranjene djece, te kod dojilja za poboljšanje produkcije mlijeka. Moringa je, općenito, u malo kalorija odličan borac protiv malnutricije.
Iako je svaki njezin dio prava riznica hranjivih tvari, nutritivno je možda najcjenjenije njeno lišće, jer sarži pravo bogatstvo proteina, beta-karotena, vitamina C, E, folne kiselinu te kalcija, željeza, magnezija, mangana i kalija. Lišće obiluje i brojnim antioksidansima, osobito polifenolima (poput kvercetina i kempferola iz skupine flavonoida ili klorogenske kiseline kao predstavnika fenolnih kiselina) za koje se vjeruje da su zaslužni za njeno blagotvorno djelovanje. Sadrži i i glukozinolate poznate po antikarcinogenom djelovanju.
Sjemenke moringe su, s druge strane, odličan izvor poželjnih masti uključujući polinezasićene masne kiseline, ali i oleinske kiseline po kojoj je cijenjeno maslinovo ulje. Nalaze se tu i steroli, uključujući beta-sitosterol poznat po povoljnom učinku na razinu kolesterola, ali i razne fitokemikalije poput već spomenutog glukozinolata.
Plod je na cijeni zbog sadržaja vlakana i proteina, a korijenje zbog sadržaja alkaloida naziva moringinin kojem se pripisuje protuupalno djelovanje. Popis blagovotvornih fitokemikalija moringe nije gotov, ali ovdje ćemo stati da bi se posvetili njenim povoljnim učincima.
Zdravstvene prednosti
Zahvaljujući impresivnom sadržaju bioaktivnih supstancija, moringi se pripisuje čitav niz blagotvornih učinaka na zdravlje, pa u nekim kulturama čak ima status panaceje. Protuupalno i antioksidativno djelovanje je možda najpoznatije svojstvo, no to je tek početak. Tradicionalna medicina moringi pripisuje antibakterijsko, antifungalno, antivirusno i analgetsko djelovanje, što potvrđuje i suvremena znanost, te nadodaje i antikarcinogeni i potentni neuroprotektivni učinak.
Nadalje, u literaturi se ističe blagotvorno djelovanje na zdravlje jetre, ali i srca i krvnih žila (posebice zbog potencijalno povoljnog učinka na razinu ukupnog kolesterola i triglicerida). Štoviše, neki autori smatraju da moringa ima potencijal biti od pomoći kod metaboličkog sindroma, djelomično i zato što može povoljno utjecati na razinu glukoze u krvi. To se svojstvo moringe posljednjih godina sve više istražuje.
Učinak na razinu glukoze
Moringa ima dugu tradiciju upotrebe kao antidijabetička biljka u Indiji i okolnim zemljama, no u tom kontekstu pažnju znanstvenika plijeni tek unatrag 20-tak godina od kada se intenzivno istražuje. Meta-analiza objavljena 2021. u časopisu Molecules bilježi značajno povoljan učinak ekstrakta moringe na razinu glukoze (ali i triglicerida i ukupnog kolesterola) na štakorima s dijabetesom. Iako je analiza potvrdila spoznaje tradicionalne medicine, svakako se valja okrenuti studijama provedenim na ljudima.
Među njima treba izdvojiti dvostrukoslijepu, randomiziranu, placebom kontroliranu studiju Gomez-Martineza i autora iz 2021. objavljenoj u časopisu Nutrients. U njoj su sudjelovala 73 ispitanika s predijabetesom u dobi od 40-70 godina, koji su tijekom 12 tjedana uzimali ili prah lista moringe (2.400 mg na dan) ili placebo. U usporedbi s placebo skupinom, u skupini koja je koristila moringu zabilježeno je značajno smanjenje razine glukoze natašte, kao i razine glikiranog hemoglobina (HbA1c). Autori su zaključili da moringa može poslužiti kao prirodan antihiperglikemijski agens.
Pažnju plijeni i studija objavljenja 2014. objavljena u The Journal of Food Science and Technology. U njoj je sudjelovalo 90 žena u postemenopauzi koje su podijeljene u 3 skupine: placebo skupinu, skupinu koja je dobivala prah lišća amaranta te skupinu koja je dobivala prah lišća moringe. Nakon 3 mjeseca intervencije rezultati su pokazali značajno poboljšanje statusa antioksidansa, ali i razine glukoze u krvi, u skupinama koje su uzimale moringu i amarant. Povoljan učinak na glikemiju je, ipak, bio najveći u skupini koja je uzimala moringu, zbog čega su autori istaknuli da ta biljka ima velik potencijal smanjiti nepovoljne promjene koje prate menopauzu.
Brojni su autori proučavali mehanizam povoljnog učinka moringe te je nekoliko predloženih mehanizama koji su sumirani u radu Amhada i autora, objavljenog 2019. u časopisu Phytotherapy research. Autori ističu da zahvaljujući nevjerojatnim bioaktivnim supstancijama koje sadrži, moringa ima sposobnost inhibirati aktivnost enzima α‐amilaze koji inače razgrađuje škrob u jednostavne ugljikohidrate. Nadalje, čini se da može povećati iskorištavanje glukoze u mišićima i jetri te povećati lučenje inzulina, ali i osjetljivost stanica na njegove učinke. Takvim sinergijskim djelovanjem moringa se nameće kao prirodna potpora za regulaciju glikemije, odnosno održavanja normalne razine glukoze u krvi.
Sigurnost upotrebe
Moringa se smatra sigurnom biljkom, čak i kada se koriste veće doze. Ipak, oprez se savjetuje osobama s dijabetesom koje su na antidijabetičkim lijekovima. Budući da može smanjiti razinu glukoze u krvi takvim se pacijentima kod primjene moringe savjetuje stručni nadzor i prilagodba doze lijekova. Trudnicama i dojiljama se općenito ne preporuča primjena biljaka u dodacima prehrani, pa tako ni moringe, dok svi drugi mogu uživati u blagodatima koje pruža.
Literatura:
Pareek A, Pant M, Gupta MM, Kashania P, Ratan Y, Jain V, Pareek A, Chuturgoon AA. Moringa oleifera: An Updated Comprehensive Review of Its Pharmacological Activities, Ethnomedicinal, Phytopharmaceutical Formulation, Clinical, Phytochemical, and Toxicological Aspects. Int J Mol Sci. 2023 Jan 20;24(3):2098.
Arora S, Arora S. Nutritional significance and therapeutic potential of Moringa oleifera: The wonder plant. J Food Biochem. 2021 Oct;45(10):e13933.
Su X, Lu G, Ye L, Shi R, Zhu M, Yu X, Li Z, Jia X, Feng L. Moringa oleifera Lam.: a comprehensive review on active components, health benefits and application. RSC Adv. 2023 15;13(35):24353-24384.
Owens FS 3rd, Dada O, Cyrus JW, Adedoyin OO, Adunlin G. The effects of Moringa oleifera on blood glucose levels: A scoping review of the literature. Complement Ther Med. 2020 ;50:102362.
Watanabe S, Okoshi H, Yamabe S, Shimada M. Moringa oleifera Lam. in Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis. Molecules. 2021;26(12):3513.
Vargas-Sánchez K, Garay-Jaramillo E, González-Reyes RE. Effects of Moringa oleifera on Glycaemia and Insulin Levels: A Review of Animal and Human Studies. Nutrients. 2019 2;11(12):2907.
Gómez-Martínez S, Díaz-Prieto LE, Vicente Castro I, Jurado C, Iturmendi N, Martín-Ridaura MC, Calle N, Dueñas M, Picón MJ, Marcos A, Nova E. Moringa oleifera Leaf Supplementation as a Glycemic Control Strategy in Subjects with Prediabetes. Nutrients. 2021 Dec 24;14(1):57.
Kushwaha S, Chawla P, Kochhar A. Effect of supplementation of drumstick (Moringa oleifera) and amaranth (Amaranthus tricolor) leaves powder on antioxidant profile and oxidative status among postmenopausal women. J Food Sci Technol. 2014;51(11):3464-9.
Azlan UK, Mediani A, Rohani ER, Tong X, Han R, Misnan NM, Jam FA, Bunawan H, Sarian MN, Hamezah HS. A Comprehensive Review with Updated Future Perspectives on the Ethnomedicinal and Pharmacological Aspects of Moringa oleifera.
Ahmad J, Khan I, Blundell R. Moringa oleifera and glycemic control: A review of current evidence and possible mechanisms. Phytother Res. 2019 Nov;33(11):2841-2848.
Nova E, Redondo-Useros N, Martínez-García RM, Gómez-Martínez S, Díaz-Prieto LE, Marcos A. Potential of Moringa oleifera to Improve Glucose Control for the Prevention of Diabetes and Related Metabolic Alterations: A Systematic Review of Animal and Human Studies. Nutrients. 2020 Jul 10;12(7):2050.
BioAndina promo