Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Visokim dozama EPA-e protiv migrene

Rezultati istraživanja pokazali su da unos 1.800 mg EPA-e na dan značajno utječe na poboljšanje parametara, uključujući smanjenje broja dana s epizodama migrene i intenzitet migrene.

Prehrambene intervencije i promjene prehrambenih navika potencijalno mogu ublažiti bol te smanjiti učestalost pojave migrene. U dvostrukoslijepom, placebom kontroliranom istraživanju koje je trajalo 12 tjedana, bilo je uključeno 70 sudionika, od 20-65 godina. Oni su bili raspoređeni u intervencijsku skupinu u kojoj su uzimali 900 mg EPA-e (ukupno 1.800 mg/dan) ili u placebo skupinu. Učestalost migrena i ozbiljnost glavobolja bilježeni su tijekom ispitivanja te procijenjeni pomoću vizualno analogne ljestvice (VAS) i testa za procjenu onesposobljenosti bolesnika s migrenom (MIDAS). Proučavan je i učinak EPA-e na razinu tjeskobe, depresiju i kvalitetu sna. 

Rezultati su pokazali da unos 1.800 mg EPA-e na dan značajno utječe na poboljšanje parametara, uključujući smanjenje broja dana s epizodama migrene i intenzitet migrene. Naime, učestalost se smanjila u intervencijskoj skupini, dok u placebo skupini nije bilo značajnijih. I intenzitet glavobolje značajno se smanjio prema rezultatima VAS-e, dok je za placebo skupinu ostao približno isti kao i na početku studije. Navedena poboljšanja rezultirala su i smanjenom upotrebom lijekova protiv akutne glavobolje u intervencijskoj skupini, dok u placebo skupini nije zamijećena razlika. Suplementacija EPA-om također je dovela i do smanjenja indeksa anksioznosti i depresije, što se smatra novim saznanjem dosad nezabilježenim u studijama. Bolnička ljestvica anksioznosti i depresije (HADSE) u intervencijskoj skupini također se značajno smanjila, dok je u placebo skupini zabilježen porast, što pokazuje da suplementacija EPA-om ublažava i povezano emocionalno opterećenje povezano s migrenom. 

Dobrobiti i pozitivni učinci u većoj su mjeri bili zabilježeni kod žena nego kod muškaraca. Učestalost migrena kod žena se značajno smanjila, a kod muškaraca nije zabilježeno statistički značajno smanjenje. Sličan trend zabilježen je i kod jačine glavobolje, gdje je prema VAS ljestvici razlika kod žena bila statistički značajna. Važno je naglasiti da u istraživanju nisu mjereni biomarkeri da bi se otkrilo jesu li poboljšanja povezana s promjenama u razini upale, što bi svakako trebao biti predmetom budućih istraživanja. 

Izvor: Brain, Behavior and Immunity