Sunčeve zrake svojim UVA i UVB zračenjem mogu oštetiti i isušiti kosu, povećati lomljivost vlasi te oštetiti vanjski sloj kose. Zbog toga ona može izgledati beživotno, suho i lomljivo, a more, uz sve blagodati koje pruža, kosu dodatno isušuje i čini ju krhkom. Također, sol može uzrokovati ispiranje boje na obojenoj kosi. Tijekom ljetnih mjeseci za zdravlje i ljepotu kože i kose ključna je hidracija. Da bi se održala, važno je piti dovoljne količine vode, ali za dodatnu njegu i obnovu vlažnosti koristiti i hidratantne maske za kosu te ulja poput kokosovog, maslinovog, jojobinog i bademovog. Valja naglasiti da kosu treba zaštititi i od UVA i UVB zračenja, a to se postiže kemijskim i fizikalnim filterima. Najbolji kemijski filter je benzofenon, dok u fizikalne filtere ubrajamo titanium dioksid i cinkov oksid. Nakon ljeta svakako treba smanjiti upotrebu toplinskih uređaja poput sušila za kosu, pegle i kovrčala da bi smanjilo dodatno isušivanje i oštećenje kose koje je već nastupilo.
Vezanje kose u rep utječe na kosu na više načina. Jedan od njih je oštećenje vlasi prilikom zatezanja gumice, kada može doći do lomljenja vlasi ili oštećenja vanjskog sloja kose. Prilikom vezanja čvrstog konjskog repa ili punđe može doći i do stvaranja čvorova, naročito ako je kosa mokra ili sklona zapetljavanju. Sve to uzrokuje i ograničavanje protoka zraka do vlasišta i smanjenje prirodne ventilacije vlasišta, povećano znojenje, osjećaj svrbeža i masnu kosu.
Bojanje kose utječe na ljepotu, ali i na njeno zdravlje. Budući da je to kemijski proces, može uzrokovati oštećenje strukture kose, iritaciju vlasišta te dodatno isušivanje. Oštećena kosa postaje krhka, lomljiva i podložna pucanju. Tijekom ljetnih mjeseci sunce može izblijediti boju kose, a time ona gubi sjaj i intenzitet.
Dodaci prehrani
Za zdravu i bujnu, a naročito dugu kosu, važno je voditi računa o cjelokupnoj prehrani, pa i korištenju dodataka prehrani te o primieni odgovarajuće njege. Iako postoji vrlo malo znanstvenih istraživanja koja pokazuju da vitamini i dodaci prehrani za kosu potiču rast kose, određeni nedostaci hranjivih tvari povezani su s njenim gubitkom. U tim slučajevima dodaci prehrani mogu biti vrlo korisni, a najzastupljeniji vitamini su: B3, B5, B6, E i C. U pripravcima za kosu to subiljni ekstrakti: shea maslac, kokosov maslac, eterično ulje ružmarina, eukaliptusa, lavande, aloa vera, ulja argana, makadamije, čička i jojobe; te ostali pripravcipoput hijaluronske kiseline, omega masnih kiselina, meda, ceramida i probiotika.
. B3, niacin, pomaže u poboljšanju cirkulacije tako da krv brže struji kroz tijelo i brzo prodire u vlasište. Također, smanjuje upalne procese kao posljedicu loše prehrane, koji se mogu odraziti na kosu i uzrokovati suhoću, svrbež i perut. Obnavlja keratin potičući njegovu veću proizvodnju, kao proteina koji čini većinu kose.
. B5, pantotenska kiselina, prodire duboko u slojeve kose i omogućava da dlaka zadrži vlažnost te da se ne lomi.
. B6, piridoksin, smanjuje prekomjerno opadanje kose, isušivanje vlasišta i pojačava stimulaciju rasta kose.
. Biotin ili vitamin H je dio enzimskog sustava u metabolizmu ugljikohidrata, aminokiselina i masti. Iritacija, crvenilo i pojačano opadanje kose mogu upućivati na njegov nedostatak. Usporava gubitak kose, a ulazi i u sastav keratina koji izgrađuje kosu. Simptomi njegova manjka su promjene u strukturi noktiju i kose, opadanje i lomljivost kose.
. Vitamin C je snažan antioksidans koji ima nekoliko važnih uloga u organizmu, koje mogu utjecati na zdravlje kose. Vitamin C udjeluje u sintezi kolagena i elastina te u povezivanju keratinskih vlakana, poboljšava apsorpciju željeza te štiti kosu od oksidativnog stresa koji je povezan s gubitkom kose.
. Cink je mineral iz skupine esencijalnih elemenata u tragovima, koji se u organizmu nalazi u vrlo malim količinama, a ključan je kofaktor nekoliko metaloenzima. Cink jača kosu, sprječava njeno opadanje, čuva pigment i utječe na brži rast kose. Potiče sintezu proteina i dijeljenje stanica, te obnavlja vlasi kose.
. Željezo je, uz vitamin C, važan za sintezu kolagena kao važnog elementa folikula dlake. Željezo je ključan mineral za mnoge tjelesne funkcije, uključujući prijenos kisika krvlju do svake stanice u tijelu, pa i do folikula dlaka.
. Vitamin D stimulira folikule vlasi i tako potiče rast kose, osigurava zdravlje kose (mekoća, prirodna boja kose) te značajno poboljšava njezin izgled.
. Vitamin E, antioksidans topiv u lipidima, može smanjiti gubitak kose, poboljšati zdravlje vlasišta i cirkulaciju te dati sjaj kosi. Pomaže oksigenirati krv i poboljšava cirkulaciju krvi u području vlasišta te na taj način potiče rast kose.
. Selen zajedno s cinkom, dodatno potiče rast zdrave kose. Ima ulogu antioksidansa, sprječavajući oštećenja nastala djelovanjem slobodnih radikala.
. Bakar sudjeluje u sintezi kolagena i ulazi u sastav pigmenta melanina koji kosi daje boju.
Šamponi, maske i regeneratori
Šamponi, maske i regeneratori su ključni proizvodi za održavanje zdrave, sjajne i lijepo oblikovane kose izvana.
Šamponi se koriste za temeljito čišćenje kose i vlasišta od nečistoća i viška masnoće, a sadrže tvari za pranje i aditive. Postoje oni namijenjeni njenu jačanju, sjaju, protiv peruti, za volumen, za normalnu, tanku, masnu, suhu, oštećenu i obojenu kosu. Obično sadrže vrlo blage surfaktante, odnosno detergente. Kvalitetni šamponi dobro uklanjaju nečistoću i inhibiraju razvoj mikroorganizama s vlasišta i vlasi, stvaraju bogatu pjenu, daju kosi mekoću i sjaj, te uklanjaju masnoće bez oštećenja kose. Ne samo da osiguravaju čišćenje vlasišta kose kao svoju primarnu funkciju, nego služe i za kondicioniranje i uljepšavanje kose te djeluju kao dodatak u liječenju različitih poremećaja vlasišta.
Današnje formulacije šampona, osim faze čišćenja kose, nude i ostale prednosti poput kondicioniranja, zaglađivanja površine kose i olakšavanje češljanja. Veliku i važnu ulogu u pružanju takvih značajki igraju polimeri, pa se posljednjih godina njihova upotreba u šamponima uvelike povećava. Suvremeni šamponi sadrže široku paletu sastojaka kao što su kosurfaktanti, vitamini i provitamini, proteinski derivati, silikoni, biljni ekstrakti i drugi aktivni sastojci. Mijenjali su se iz oblika “2u1” u “3u1”, a zatim u “višenamjenski”. Istraživanja, kojima je cilj bio procijeniti učinkovitost kondicioniranja polimera i njihovu ulogu u sastavu šampona, provedena su na formulacijama koje su sadržavale natrijev lauril eter sulfat i različite kationske polimere. Svi istraženi polimeri poboljšali su ukupne performanse formulacije šampona. To je dokazano mjerenjem sile češljanja, senzorskim testovima i analitičkim metodama.
Maske za kosu su intenzivni tretmani koji pomažu dubinski hidrirati i obnoviti oštećenu kosu. Maska je po svom sastavu nešto poput koncentriranog regeneratora – prodire duboko u strukturu kose i dopire sve do folikula, hidrira i hrani vitaminima i mineralima, vraća kosi sjaj i jača njenu strukturu. Posebno su korisne za suhu, oštećenu i tretiranu kosu. Preporučuje ih se koristiti jednom ili dva puta tjedno, a mogu se nanositi i na suhu kosu. Ostavljaju se na kosi neko vrijeme, najmanje tri minute.
Najčešće se koriste maske s uljima argana i makadamije te one s formulacijama za dodatno vlaženje kose i s vitaminima. Sve se više koriste i specijalne maske koje se mogu ostaviti preko noći te isprati ujutro. Najčešći sastojci koji se koriste u maskama za kosu uključuju ekstra djevičansko maslinovo ulje koje na prirodan način hidrira i daje mekoću oštećenoj i ispucaloj kosi, regenerira je i vraća joj zdrav prirodni sjaj; kokosovo ulje koje ima učinak balzama, pomaže u sprječavanju opadanja, oporavlja oštećenu kosu, hidrira i pomaže kod ispucalih vrhova, pa kosa postaje meka i sjajna. Med hidrira kosu i bogat je aminokiselina te je odličan za regeneraciju suhe i oštećene kose.
Maske su namijenjene dubinskoj njezi, dugoročno regeneriraju i hrane veoma oštećenu kosu, a regeneratori djeluju trenutačno, površinski te privremeno poboljšavaju izgled i stanje kose.
Regeneratori za kosu dizajnirani su za smanjenje statičkog elektriciteta kose, omekšavanje, sprječavanje isušenosti, olakšavanje raščešljavanja te dodavanje sjaja. Regenerator je zadužen za oporavak kose, omekšava, hrani, obnavlja i štiti, zadržava vlagu te olakšava raščešljavanje i oblikovanje frizure. Nakon pranja kose šamponom, sljedeći je neophodan korak u redovitom ritualu pravilne njege. Nanosi se na kosu nakon šamponiranja, uglavnom od sredine prema krajevima, a na vlasište se ne stavlja, jer može izazvati njegovu masnoću.
Regeneratori se sastoje od različitih lipida i kvarternih amonijevih spojeva. Mogu biti različitog oblika (kreme, gelovi), a djeluju poput sebuma. Mehanizam djelovanja je odlaganje nabijenih iona na vlas kose, čime se neutralizira njezin naboj. Kao što je kosu dobro raščešljati prije pranja, isto tako se preporučuje da se kroz nju prođe češljem nakon nanošenja regeneratora kako bi se optimalno rasporedio. Iako na većini proizvoda piše da se mogu isprati odmah nakon nanošenja, preporuka je pustiti ga da odstoji minutu do dvije.
Dodatna njega kose nakon ljeta
Serumi za jačanje vlasišta, zaštitne maglice i sprejevi, hranjive kreme, obična ili dvofazna ulja, boosteri, tonici, koncentrati, regeneratori bez ispiranja i brojni slični proizvodi, osim uljepšavajućeg i zaštitnog, imaju i naglašeno anti-age djelovanje na kosu. Veliki hit je i mlijeko za njegu kose koje je puno lakše od kreme i ulja, pa se na kosu može nanositi po potrebi, čak i više puta na dan. Od ostalih tretmana izdvajamo filler i botoks za kosu. Riječ je o primjeni sastojaka (keratin, hijaluronska kiselina) koji popunjavaju praznine unutar vlasi, izazvane dehidracijom ili gubitkom esencijalnih lipida iz njezine strukture. Nadalje, pripravci na bazi silikona su izvrsni lubrikanti, osiguravaju hidraciju i zadržavanje vode u vlasi kose te omogućuju lako raščešljavanje, smanjuju trenje i statički elektricitet između vlasi te daju kosi intenzivni sjaj i blistavost.
Pravilna upotreba navedenih proizvoda može značajno poboljšati izgled i zdravlje kose, čime se mogu izbjeći njezina oštećenja izazvana vanjskim utjecajima. Uza sve navedeno, treba pripaziti da proizvodi ne sadrže sastojke koji mogu izazvati alergijsku reakciju ili preosjetljivost.
Literatura :
Summer Hair Care Tips : How To Keep Your Hair Healthy In The Heat? – SkinKraftDraelos ZD. Hair Care and Dyeing. In 2015. p. 121–7. 9 Summer Hair Care Routine Tips To Follow In This Hot Season – Derma Essentia
Chiu C-H, Huang S-H, Wang H-M. A Review: Hair Health, Concerns of Shampoo Ingredients and Scalp Nourishing Treatments. Curr Pharm Biotechnol. 2015;16(12):1045–52.
8 Best Hair Growth Vitamins (healthline.com)
Hair Vitamins: What Are They, and Do They Work? (healthline.com)
Best Vitamins & Supplements for Hair Growth – Cleveland Clinic
Best vitamins for hair growth: Vitamin D, B complex, biotin, and more (medicalnewstoday.com)
Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51–70.
Trüeb RM. Shampoos: Ingredients, efficacy and adverse effects. JDDG. 2007;5(5):356–65.
Rathi S, D′Souza P. Shampoo and conditioners: What a dermatologist should know? Indian J Dermatol. 2015;60(3):248.
Hössel, Dieing, Nörenberg, Pfau, Sander. Conditioning polymers in today’s shampoo formulations – efficacy, mechanism and test methods. Int J Cosmet Sci. 2000;22(1):1–10.
Draelos ZD. Hair care. Illustrated Dermatologic Handbook. Taylor & Francis. 2005.
Brenaut E, Misery L, Legeas C, Roudot A-C, Ficheux A-S. Sensitive Scalp: A Possible Association With the Use of Hair Conditioners. Front Med. 2021;7.
Abelan US, de Oliveira AC, Cacoci ÉSP, Martins TEA, Giacon VM, Velasco MVR, et al. Potential use of essential oils in cosmetic and dermatological hair products: A review. J Cosmet Dermatol. 2022;21(4):1407–18.