Za održavanje zdrave i lijepe kose ključni su njega kose, ali i vlasišta. To je važno posebice nakon ljeta da bi se kosa oporavila od sunčevih zraka, soli i klora, a uključuje brojne postupke njege izvana, zdravu prehranu i dodatke prehrani te druge zdrave izbore.
Autorica članka: Maja Vugrinec, mag.pharm., univ.mag. dermatofarmacije i kozmetologije, inPharma 93, rujan/listopad 2024.
O kosi općenito
Kosa je skup vlasi (dlaka), nitastih izraslina građenih od proteina, koje imaju samo sisavci, i to samo na glavi. Ljudska kosa (dlake na glavi) je mnogo duža nego kod ostalih sisavaca, a dlake su raspoređene gušće nego na ostatku tijela. Na vrhu glave, na primjer, ima mnogo folikula kose, dok ih na stopalima nema. Ljudska kosa mjesečno u prosjeku naraste 1-1,5 cm, a čini ju 100-150 tisuća vlasi (Tablica 1.) čiji ciklus rasta, ispadanja i ponovnog rasta kontroliraju različiti čimbenici – unutarnji (hormoni, mikrocirkulacija) i vanjski (stres, promjena godišnjih doba). Kako bi se obnavljala, svakodnevno opada 50-100 vlasi koje se zatim zamjenjuju novima. Tek kada je taj broj veći, možemo govoriti o prekomjernom ispadanju kose.
Kosa ne samo da pridonosi izgledu osobe, već ima i brojne važne mehaničke uloge, uključujući održavanje tjelesne temperature i zaštitu od ozljeda. Dio folikula sadrži matične stanice sposobne za ponovno stvaranje oštećenog epidermisa.
Tablica 1. Prosječan broj vlasi kose
boja kose | broj vlasi | promjer |
Plava | 146 000 | 17-51 mikrometar |
Crna | 110 000 | 64-100 mikrometara |
Smeđa | 100 000 | varira |
Crvena | 86 000 | varira |
Vlas ili dlaka sastoji se iz dva dijela: korijena i stabljike.
Korijen vlasi sastoji se od folikula kose koji se opisuju kao ulegnuće epidermisa u dermis (Slika 1.). Folikul je kanal u koži ili vlasištu u kojem se razvija i iz kojeg raste dlaka. U koži je postavljen koso. Tijekom ljudskog života, iz jednog folikula izraste otprilike 9-12 novih vlasi. Proksimalni dio folikula ima proširenje u obliku luka, koje se naziva bulba, a koje je šuplje na svojoj bazi te obuhvaća dermalnu papilu. Bulbus je najniže u vlasi (na dnu dlake) i tvori donji dio korijena kose; to je mjesto gdje se nalazi matriks (unutarnje matične stanice). Širina potpuno izrasle kose može se odrediti prema veličini njene bulbe i broju pratećih matičnih stanica. Papila je jezgra iz koje raste dlaka. Nalazi se u dnu korijena vlasi. Kroz nju protječe krv iz koje se crpe hranjive tvari i kisik, neophodni za rast i razvoj kose. Dermalna papila također sadrži androgene prijemnike kojima se pripisuje bitna uloga kod pojave hormonski/genetski uvjetovane ćelavosti. Dlačni mišić je postavljen u dnu folikula i dlakama omogućava pokretljivost. Ti sitni mišići imaju funkciju podizanja dlaka prilikom hladnoće ili stresa, a uz to pomažu izlučivanju loja iz žlijezda lojnica. Lojne žlijezde su spojene na folikule kose. Lojnice luče masnu tvar koja podmazuje kosu i kožu. Boja kose dolazi od pigmenta melanina koji je također odgovoran i za boju kože. Boje ljudske kose dolaze iz dvije vrste melanina: eumelanina koji se nalazi u crnoj ili smeđoj kosi i feomelanina u crvenkastoj ili crvenoj kosi. Razrijeđeni eumelanin daje boju plavoj kosi.
Stabljika vlasi prvenstveno je sastavljena od proteina keratina te predstavlja nakupinu mrtvih stanica koje nastaju kao proizvod folikula kose. Od istog proteina načinjeni su i nokti te vanjski sloj kože. Vlas kose je cilindričnog oblika, a sastoji se od 3 sloja, iznutra prema van to su – medula, korteks i kutikula. Međustanični cement zajedno s kutikulom čini zaštitni omot kose. Medula je unutarnji sloj vlasi, stanice bez jezgri i slabe pigmentacije. Prisutne su samo kod zdrave i jake kose. Korteks je srednji sloj vlasi, vlaknaste strukture, sastoji se od spoja visoko organiziranih stanica, bogatih proteinima među kojima je najzastupljeniji keratin. Zaslužan je za čvrstoću, boju i teksturu kose. Kutikulu, vanjski sloj vlasi, čine pločaste ljuskice koje su međusobno čvrsto povezane međustaničnim cementom, a ima funkciju barijere. Te su ljuskice prozirne, bogate proteinima te služe kao zaštita korteksa. Međustanični cement je spoj lipida i proteina. Lipidi se sastoje od sterola, masnih kiselina i ceramida.
Rast kose
Kosa raste iz dlačnih folikula koji se nalaze u dermisu, sloju kože koji se nalazi ispod epidermisa – površinskog sloja kože, te iznad hipodermisa – potkožnog masnog tkiva (Slika 1). Dlačni folikuli prisutni su posvuda na koži osim na usnama, dlanovima i tabanima. Nove dlačice rastu iz matriksa dlake koji se nalazi na dnu folikula. U matriksu se stanice umnožavaju i odlaze prema vrhu folikula. Te stanice brzo dehidriraju, umiru i zbijaju se u gustu, tvrdu masu koja tvori osovinu dlake. Kosa raste u ciklusima koji se neprestano izmjenjuju. Svaki ciklus sastoji se od duge faze rasta (anagen) nakon koje slijedi kratka prijelazna faza (katagen) a zatim kratka faza mirovanja (telogen). Na kraju faze mirovanja kosa ispada, a u folikulu počinje rasti nova kosa, započinjući novi ciklus rasta.
Anagena faza je stadij u kojem dolazi do intenzivne mitotičke diobe u području matriksa vlasi, te orožnjavanja i oblikovanja složene valjkaste tvorbe koja stalno raste. To traje otprilike 2-6 godina. Smatra se da se u datom trenutku oko 85% vlasi nalazi u anagenoj fazi. Tijekom te faze dlaka nikad ne ispada spontano, a prilikom čupanja se osjeća bol. Anagena faza je stadij aktivnog rasta u kojem folikul doseže maksimalnu duljinu i volumen. Jedna vlas može narasti oko 12 cm na godinu, a tijekom životnog vijeka do 1 m. Završetkom faze rasta slijedi katagena faza kad folikul kose involuira i migrira bliže površini kože, što traje približno 2 tjedna. U toj fazi stanice se podvrgavaju apoptozi i kosa prestaje rasti te dolazi do uvlačenja folikula. Nakon što se dermalna papila odvojila od folikula kose slijedi telogena faza koja predstavlja razdoblje mirovanja u kojem dolazi do izrazitog smanjenja proliferacije i biokemijske aktivnosti folikula dlake. Smatra se da se oko 10-15% vlasi nalazi u telogenoj fazi. Završetkom telogene faze ponovo započinje anagena faza. Dermalna papila i donji dio folikula se spajaju te se počinju formirati nove vlasi koje će izgurati stare. Upravo se zato prilikom korištenja preparata za rast kose, najprije uočava ispadanje kose, što može djelovati zbunjujuće, ali je zapravo znak da je počela rasti nova kosa.
Rast kose reguliraju muški hormoni (androgeni, npr. testosteron i dihidrotestosteron) koji su prisutni i kod muškaraca i kod žena, ali u različitim količinama. Testosteron stimulira rast kose u genitalnom području i ispod pazuha. Dihidrotestosteron stimulira rast kose u području brade i gubitak kose na vlasištu.
Poremećaji u rastu kose uključuju pretjeranu dlakavost (hirzutizam i hipertrihoza), gubitak kose (alopecija), urasle dlake na bradi (pseudofolikulitis brade). Većina tih poremećaja nije ozbiljna ili opasna po život, ali se često percipiraju kao veliki kozmetički problemi koji zahtijevaju liječenje.
Prhut nije poremećaj kose, nego poremećaj kože vlasišta (seboroični dermatitis).
Kosa tijekom ljeta
Sunčevo zračenje, tj. UV zrake mogu razgraditi proteinsku strukturu kose, čineći ju suhom, lomljivom i sklonom pucanju. Također mogu izblijediti i prirodnu i obojanu kosu. Visoke temperature od sunca ili korištenja uređaja za stiliziranje kose poput sušila, pegli i uvijača, također dodatno isušuju kosu i uzrokuju pucanje vrhova. I morska, slana voda je isušuje. Naime, sol izvlači vlagu iz vlasi, ostavljajući ih grubima i bez sjaja. I klorirana voda iz bazena može oštetiti zaštitni sloj kose, što može rezultirati suhoćom i promjenom boje, posebno obojane kose. Vjetar može uzrokovati čvorove i zamršenu kosu, što često vodi do lomljenja prilikom raščešljavanja. Oblikovanje kose u rep, punđu ili pletenicu, što je zbog vrućine i znojenja češće ljeti, također dovodi do njenog lomljenja, zatezanja i opadanja. Da bi se kosa zaštitila tijekom ljeta preporučuje se korištenje šešira, proizvoda sa zaštitom od UV zraka, redovito ispiranje kose nakon kupanja u slanoj ili kloriranoj vodi, te korištenje hidratantnih maski i ulja za kosu.
Njega kose nakon ljeta
Njega kose i vlasišta ključni su za održavanje zdrave i lijepe kose. Posebice nakon ljeta važna je da bi se kosa oporavila od sunčevih zraka, soli i klora. Uključuje brojne postupke izvana, zdravu prehranu, dodatke prehrani i druge zdrave izbore.
Dubinsko pranje kose
Šamponi se koriste za temeljito čišćenje kose od nečistoća, soli i viška masnoće, a sadrže tvari za pjenjenje (tenzide) i aditive, ovisno o tipu vlasišta i kose za koje su namijenjeni. Nanošenje šampona se ne preporuča duž cijele kose, već ga treba utrljati samo na korijen, a to osobito vrijedi za dugu i suncem iscrpljenu kosu. Ako se utrlja duž oštećenih i isušenih vlasi, šampon će s njih ukloniti masnoću i tako ih do kraja uništiti. Pravilnim odabirom šampona može se djelovati na razne probleme kao što su perut, suhoća, masnoća, osjetljivost vlasišta, te gubitak kose. Na tržištu postoji širok izbor proizvoda osmišljenih da zadovolje te specifične potrebe. Za suhu i oštećenu kosu namijenjeni su hidratantni šamponi koji pomažu hidrirati i poboljšati njenu teksturu.
Hidracija
Maske za kosu i regeneratori su proizvodi namijenjeni njezi i obnavljanju kose, ali se razlikuju po namjeni i sastavu. Za optimalne rezultate, preporučuje se kombiniranje maske i regeneratora. Maska će pružiti dubinsku njegu, dok će regenerator svakodnevno održavati kosu zdravom i sjajnom.
Maska za kosu je intenzivniji tretman koji duboko prodire u vlas i pomaže u obnovi oštećene kose pružajući joj hidraciju, njegu i zaštitu. Djeluje tako da hrani kosu, smanjuje njenu lomljivost i poboljšava elastičnost. Najčešće sadrži sastojke poput prirodnih ulja i lipida (ceramidi) u većim koncentracijama. Ceramidi obnavljaju i jačaju vlasište, a proteini poput kolagena, keratina i svile obnavljaju strukturu kose. Proteini svile imaju sastav sličan proteinima prirodno prisutnim u koži i kosi, pa tako pomažu u obnovi oštećene vlasi, djeluju kao štit protiv čimbenika okoliša, daju elastičnost i prirodan sjaj te pomažu očuvati boju tretirane kose. U njezi kose koriste se zbog izvanrednih hidratantnih svojstava. Prirodna ulja poput arganovog, kokosovog i maslinovog, kosu hidriraju i daju joj sjaj. Vitamini (E, B kompleks) pomažu u obnovi kose. Maska za kosu primjenjuje se tako da se nanese na opranu, ručnikom osušenu kosu. Ostavi se da djeluje 10-30 min. pa se temeljito ispere. Preporučuje se korištenje 1-2 puta tjedno.
Regenerator je proizvod zadužen za oporavak kose, „lakši“ od maske, koji omekšava, hrani, obnavlja i štiti; zadržava vlagu; olakšava raščešljavanje i oblikovanje frizure, smanjujući njezin statički elektricitet. Djeluje tako da zatvara ljuskice kose, čime se poboljšavaju njezina glatkoća i sjaj. Nanosi se na opranu kosu, uglavnom samo na vrhove, te ostavi 2-5 min. Preporučuje se češljem proći kroz kosu da bi se optimalno rasporedio, a zatim se temeljito ispere. Na vlasište se ne stavlja, jer može izazvati masnoću. Može se koristiti nakon svakog pranja kose. Najčešće sadrži proteine svile koji omekšavaju kosu, aloe veru koja hidrira i umiruje, te kompleks B vitamina koji pridonosi zdravlju kose. Pantenol, provitamin vitamina B5, u proizvodima za njegu kose djeluje hidrirajuće te kosu čini glatkom. U organizmu se brzo oksidira u pantotenat (pantotensku kiselinu). Javlja se u obliku dva enantiomera, D i L. Samo je D-pantenol (dekspantenol) biološki aktivan, ali oba oblika imaju hidratantna svojstva. Za dermokozmetičku upotrebu, pantenol dolazi ili u D obliku ili kao racemat (DL-pantenol). Dekspantenol je vrlo viskozna prozirna tekućina, emolijentnih i humektantnih svojstava. Djeluje protuupalno, uklanja svrbež i potiče epitelizaciju kože i vlasišta. Prodire duboko u slojeve kose i omogućava da dlaka zadrži vlažnost te da se ne lomi.
Njega kose
Serum za kosu je koncentrirani proizvod za njegu, čija je primarna svrha pružiti dodatnu njegu i zaštitu, često se fokusirajući na specifične probleme. Postoji više vrsta seruma – za sjaj, regeneraciju, hidraciju, jačanje i rast kose, protiv gubitka kose, te za zaštitu od topline. Najčešći sastojci su arganovo i maslinovo ulje, silikoni (dimetikon) koji pomažu u stvaranju zaštitnog sloja i dodaju sjaj, zatim vitamin E koji kao antioksidans štiti, te aminokiseline koje jačaju strukturu. Aminokiseline su osnovne komponente proteina koji su osnovni gradivni elementi kose, pa imaju ključnu ulogu u njenoj njezi i regeneraciji. Najznačajniji su cistein, arginin i metionin koji smanjuju gubitak kose. Cistein je ključan za proizvodnju keratina koji je glavni protein prisutan u strukturi kose, odgovoran za jačanje i obnavljanje kose, čineći ju otpornijom na oštećenja. Važan je i za stvaranje kolagena. Arginin poboljšava cirkulaciju krvi u vlasištu, što može potaknuti zdrav rast kose i pomoći u opskrbi folikula hranjivim tvarima. Male količine seruma se nanose na opranu kosu, fokusirajući se na vrhove, a ispiranje nije potrebno. Može se koristiti nakon svakog pranja kose ili kao dodatna njega između pranja.
Njega kose s prirodnim uljima može značajno poboljšati zdravlje kose, jer ona pružaju hidraciju, zaštitu i sjaj. Svojim bogatim sastojcima održavaju vlažnost kose, sprječavaju suhoću, pomažu u popravljanju oštećenih vlasi, opskrbljuju kosu važnim hranjivim tvarima, te štite od oštećenja uzrokovanih toplinom i UV zrakama. Za njegu suhe, suncem oštećene kose preporuča se korištenje prirodnih hladnotiještenih ulja poput arganovog, maslinovog, bademovog, makadamijevog ili kokosovog.
Arganovo ulje je bogato oleinskom i linolnom kiselinom, karotenima, vitaminom E i fitosterolima, a kosi pruža hidraciju, sjaj, zaštitu od topline, omekšava ju i smanjuje lomljivost. Ulje kokosa sadrži visoku razinu masnih kiselina (laurinska kiselina), prodire duboko u vlas te ju hidrira i jača. Svojim antimikrobnim svojstvima može smanjiti perut i suho vlasište. Maslinovo ulje bogato je vitaminima (vitamin E), beta-karotenom, polifenolima, esencijalnim nezasićenim masnim kiselinama, posebice alfa-linolenskom i oleinskom kiselinom. Hidrira, pruža sjaj i zaštitu, te omekšava i daje elastičnost. Ulje badema je izvrstan emolijens za omekšavanje i regeneriranje kose. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama i vitaminima A, B1, B2, B6 i E. Pomaže u smanjenju iritacija vlasišta.
Ulja se mogu nanositi na suhu kosu 30 min. do nekoliko sati prije pranja ili se nekoliko kapi može nanijeti nakon pranja na vlažnu kosu. Stavljanje hranjivih ulja na vrhove kose ojačat će i nahraniti kosu te joj dati zdravi sjaj.
Smatra se da neka ulja poput ružmarina i ricinusa potiču rast kose te učvršćuju vlasi. Ulje ricinusa bogato je vitaminima (vitamin E) i nezasićenim masnim kiselinama od kojih su najzastupljenije ricinoleinska, linolna i stearinska kiselina, koje svojim protuupalnim djelovanjem mogu spriječiti upalu folikula dlake. Iako nema znanstvenih dokaza, smatra se da indirektno jača folikule i potiče rast kose, te se često nalazi kao dodatak u uljnim pakunzima za kosu, obrve i trepavice. Eterično ulje ružmarina, kemotipa cineol, potiče cirkulaciju vlasišta, čime omogućava veći dotok kisika i hranjivih tvari do korijena kose, što potiče rast kose. Eterična ulja moraju se najprije razrijediti u baznom ulju kao što su bademovo ili maslinovo. Ulje se na vlasište nanosi masiranjem kako bi se potaknula veća cirkulaciju krvi do korijena kose.
Osim povećanja protoka krvi, također je važno organizam opskrbiti s dovoljno hranjivih tvari koje su potrebne za rast zdrave kose, putem raznovrsne prehrane ili dodacima prehrani.
Zdrava prehrana i dodaci prehrani
Za kvalitetnu njegu kose potrebni su vitamini, minerali i proteini, stoga se savjetuje raznovrsna prehrana bogata svježim voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima. Dobro opskrbljen korijen kose ključan je za rast zdrave kose. Isto tako, dodaci prehrani s ključnim sastojcima poput cinka, biotina, kolagena, vitamina (A, B, C, D i E), nezasićenih masnih kiselina, željeza, selena i silicija mogu pomoći u regeneraciji kose nakon ljeta.
Kolagen je protein koji pomaže u jačanju vlasi i smanjenju lomljenja kose. Pomaže u održavanju hidracije i elastičnosti kose. Omega masne kiseline – esencijalne omega-3 i omega-6 kiseline važne su za hidraciju vlasišta i poticanje rasta zdrave kose. Vitamin A ima važnu ulogu u regeneraciji stanica vlasišta i poticanju rasta kose.
Vitamini B kompleksa su topljivi u vodi, pa se u tijelu jednostavno razgrađuju, a suvišak se izlučuje iz tijela. To ih čini vrlo sigurnim za primjenu. Esencijalni su nutrijenti s brojnim važnim zadaćama u ljudskom organizmu. Neophodni su za proces stvaranja energije, metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina, prijenos živčanih impulsa, stvaranje krvnih stanica, pravilan rad jetre i probavnog sustava te zdravlje kože i kose. Svi vitamini B skupine imaju ključnu ulogu kao koenzimi u enzimskim reakcijama u različitim biološkim sustavima. Niacin (B3) potiče cirkulaciju krvi u vlasištu. Važan je za proizvodnju energije u organizmu. Obnavlja keratin potičući njegovu veću proizvodnju. Nedostatak može uzrokovati gubitak kose. Biotin (B7) ima ključnu ulogu u održavanju zdrave kose. Potiče njen rast tako što podržava staničnu podjelu u korijenu kose, te ulazi u sastav keratina koji ju izgrađuje. Njegov nedostatak također može uzrokovati gubitak kose. Vitamini B6 i B12 također imaju važnu ulogu u rastu zdrave kose. Poznati su kao hranjivi sastojci za korijen kose te pomažu u stvaranju lijepe, sjajne, jače i gušće kose. Smanjuju prekomjerno opadanje, isušivanje vlasišta i stimuliraju rast kose.
Vitamin C sudjeluje u sintezi kolagena i elastina te u povezivanju keratinskih vlakana, poboljšava apsorpciju željeza, te kao snažan antioksidans štiti kosu od oksidativnog stresa koji je povezan s gubitkom kose. Vitamin D je jedan od rijetkih vitamina koji se može sintetizirati u ljudskom organizmu, no za to je potrebna sunčeva svjetlost. Ima ulogu aktivacije rasta folikula dlake, čime potiče rast kose. Kada u organizmu nedostaje vitamina D, može doći do sporijeg rasta dlake. Vitamin E (tokoferol) je antioksidans i ovlaživač, topiv u lipidima. Sprječava oksidaciju nezasićenih masnih kiselina i neutralizira slobodne radikale koji oštećuju vlasište i kosu. Na taj način poboljšava zdravlje vlasišta i kosi daje sjaj. Potiče cirkulaciju vlasišta i tako potiče rast kose.
Cink je mineral koji pomaže u održavanju zdrave kose i vlasišta. Jača kosu, čuva njen pigment, sprječava opadanje, te utječe na brži rast. U organizmu se nalazi u vrlo malim količinama, a ključan je kofaktor nekoliko metaloenzima. Potiče sintezu proteina i dijeljenje stanica, te obnavlja vlasi kose. Nedostatak može dovesti do rasta tanke bijele i krhke kose. Bakar sudjeluje u sintezi kolagena i ulazi u sastav pigmenta melanina koji kosi daje boju. Selen dodatno potiče rast zdrave kose. Antioksidans je koji sprječava oštećenja nastala djelovanjem slobodnih radikala. Njegov nedostatak može dovesti do hipopigmentacije kose.
Željezo je ključan mineral za mnoge tjelesne funkcije, uključujući prijenos kisika krvlju do svake stanice u tijelu, pa tako i do folikula dlaka. Kod anemije, kada razina (serumski feritin) padne ispod određene razine, dolazi do smanjene opskrbe folikula hranjivim tvarima, što utječe na ciklus rasta dlake i može rezultirati ispadanjem vlasi.
Koenzim Q10 je u organizmu prirodno prisutan liposolubilan antioksidans, pa neutralizira slobodne radikale koji oštećuju vlasište i kosu. Postoje in vitro dokazi da može potisnuti produkciju fibroblasta izazvanu UVA induciranim kolagenazama, čime se smanjuje razgradnja kolagena. Također, pokazalo se da je djelotvoran u humanim keratinocitima protiv oksidacijskog stresa uzrokovanog UVA.
Druge mjere i postupci
Izbjegavanje prekomjerne obrade – preporučuje se ograničiti bojanje i kemijske tretmane dok se kosa ne oporavi.
Zaštita od topline – prilikom korištenja alata za stiliziranje (sušilo, pegla, uvijač za kosu) treba nanijeti sredstvo za zaštitu od topline.
Redovito šišanje – skraćivanje vrhova pomoći će u uklanjanju oštećenih dijelova kose.
San i vježbanje – redovita tjelovježba općenito je dobra za zdravlje cijelog organizma, jer potiče cirkulaciju, pa tako kisik i hranjive tvari mogu brže i bolje cirkulirati do korijena kose. Vježbanje također umanjuje stres i omogućava kvalitetan san koji je ključan za regeneraciju cijelog organizma, pa tako i kose.
Literatura:
Park AM, Khan S, Rawnsley J. Hair Biology: Growth and Pigmentation. Facial Plast Surg Clin North Am. 2018 Nov;26(4):415-424. doi: 10.1016/j.fsc.2018.06.003. Epub 2018 Aug 16. PMID: 30213423.
Huang HY, Caballero B, Chang S, et al.Multivitamin/mineral supplements and prevention of chronic disease. 2006;2:234.
Trüeb RM. Shampoos: Ingredients, efficacy and adverse effects. JDDG. 2007;5(5):356–65.
Johnson KA, Bernard MA, Funderburg K. Vitamin nutrition in older adults. ClinGeriatr Med 2002; 18(4):773-799.
Gao Y, Tannenbaum A, Chen H, Torres M, Yoshida E, Yang X, et al. Automated skin segmentation in ultrasonic evaluation of skin toxicity in breast cancer radiotherapy. Ultrasound Med Biol. 2013. Nov; 39(11):2166–2175
Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I. Topical Use of Dexpanthenol in Skin Disorders. American Journal of Clinical Dermatology. 2002 August;3(6):427–33. Dostupno na: https://link.springer.com/article/10.2165%2F00128071-200203060-00005
Rathi S, D′Souza P. Shampoo and conditioners: What a dermatologist should know? Indian J Dermatol. 2015;60(3):248.
Schneider MR, Schmidt-Ullrich R, Paus R. The hair follicle as a dynamic miniorgan. Curr Biol. 2009 Feb 10;19(3):R132-42. doi: 10.1016/j.cub.2008.12.005. PMID: 19211055.
Hössel, Dieing, Nörenberg, Pfau, Sander. Conditioning polymers in today’s shampoo formulations – efficacy, mechanism and test methods. Int J Cosmet Sci. 2000;22(1):1–10
Lanjewar, A., Maurya, S., Sharma, D. andGaur, A. 2020. Review on Hair Problem and its Solution. Journal of Drug Delivery and Therapeutics. 10, 3-s (Jun. 2020), 322-329.DOI:https://doi.org/10.22270/jddt.v10i3-s.4066.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kosa