Pravovremenim savjetovanjem, odgovarajućom suplementacijom i promicanjem zdravih navika, ljekarnici mogu značajno pridonijeti prevenciji i liječenju problema sa zglobovima. Korištenje odgovarajućih dodataka prehrani, kozmetičkih pripravaka i poštivanje preventivnih mjera može pomoći očuvanju zdravlja i dugovječnosti zglobnih struktura. Autor: Daria Šurić, mag.pharm., univ.spec.pharm., inPharma br. 95, siječanj/veljača 2025.
S obzirom na rastuću prevalenciju bolesti poput osteoartritisa i reumatoidnog artritisa, zdravlje zglobova ključno je za očuvanje mobilnosti i kvalitete života. Popularni proizvodi uključuju kolagen, hijaluronsku kiselinu i prirodne protuupalne sastojke poput kurkumina i bromelaina.
Održavanje i poboljšanje zdravlja zglobova identificirani su kao ključni zdravstveni problemi koji utječu na pojedince svih dobnih skupina i razina aktivnosti. Osteoartritis (OA) ili artroza, najrasprostranjenija bolest zglobova, može dovesti do iscrpljujuće boli, smanjene pokretljivosti i značajnih socioekonomskih opterećenja. U tom kontekstu, uloga dodataka prehrani i kozmetičkih proizvoda u održavanju zdravlja zglobova sve više dobiva na važnosti.
Artritis je zajednički pojam za skupinu više od 100 upalnih stanja koja pogađaju zglobove, od kojih su najčešći osteoartritis i reumatoidni artritis, a može zahvatiti bilo koji zglob. Pojedini tipovi artritisa utječu i na druge organe poput očiju ili unutarnjih organa1. Artritis se manifestira tako da se na rubovima zgloba formiraju koštane izbočine (osteofiti) koje mogu uzrokovati bol, a unutar kosti mogu se javljati i cistične promjene.
Prema procjeni stanovništva DZS-a za 2022. prevalencija za reumatoidni artritis u Hrvatskoj je 1,2% ukupnog stanovništva. Prevalencija je viša kod žena (1.765/100.000) nego kod muškaraca (513,4/100.000)2.
Djelatnici ljekarni i pripadnici farmaceutske industrije, kao zdravstveni radnici, imaju jednu od ključnih uloga u edukaciji pacijenata o potencijalnim prednostima i ograničenjima dodataka prehrani i kozmetičkih proizvoda. Da bi mogli ići u korak s trendovima u tom zdravstvenom segmentu, potrebni su kontinuirana edukacija o novim istraživanjima i praćenje trendova na tržištu.
Trendovi među proizvodima za zdravlje zglobova
U posljednje vrijeme na hrvatskom tržištu primjetni su određeni trendovi među proizvodima namijenjenima zdravlju zglobova. Ti trendovi odražavaju povećanu svijest potrošača o važnosti očuvanja mobilnosti i prevencije degenerativnih bolesti zglobova, kao i napredak u istraživanjima te tehnologiji proizvodnje dodataka prehrani, medicinskih i kozmetičkih proizvoda.
Dok su postojeći lijekovi i nutraceutici pokazali određenu učinkovitost u ublažavanju simptoma bolesti zglobova, intenzivira se potraga za biljnim alternativama koje mogu pružiti sigurna i učinkovita rješenja.
Pacijenti navode bol kao glavni simptom koji ih opterećuje. Današnje terapije za ublažavanje bolova uvelike se za prvu liniju obrane oslanjaju na upotrebu nesteroidnih protuupalnih lijekova na recept i bez recepta. No, dugotrajna upotreba tih lijekova uzrokuje gastrointestinalne i kardiovaskularne nuspojave. Stoga je evidentna potreba za sigurnijim i učinkovitijim alternativama iz prirodnih izvora utemeljenim na dokazima za prevladavanje simptoma artritisa3.
Glikozaminoglikani (GAG)
Izvanstanični matriks je tvar slična gelu koja zauzima međustanične prostore unutar životinjskih tkiva, olakšavajući koheziju stanica i služeći kao kanal za difuziju vitalnih hranjivih tvari i kisika u pojedinačne stanice. Sastoji se od vlaknastih proteina kao što su kolagen, elastin, fibronektin i laminin kao i heteropolisaharida poznatih kao glikozaminoglikani. Izvanstanični matriks tvori složenu mrežu važnu za strukturu i funkciju tkiva.
Kondroitin se klasificira kao glikozaminoglikan, a sastoji se od izduženih polisaharidnih lanaca koje karakterizira ponavljajući disaharidni uzorak. Obično se konzumira u obliku kondroitin sulfata, a prirodno se nalazi unutar zglobne hrskavice. U tom tkivu kondroitin igra ključnu ulogu u pružanju neophodnog mehaničkog pojačanja zglobovima, da bi oni mogli obavljati svoju funkciju.
Preporuke za doziranje kreću se od 800-1.200 mg na dan, a može se uzimati u jednoj dozi ili u 2-3 doze od 400 mg.
Kondroitin se često koristi za ublažavanje simptoma povezanih s osteoartritisom, uobičajeno u kombinaciji s glukozaminom. Među osobama oboljelim od osteoartritisa, primijećeno je da dodatak kondroitina potencijalno ublažava bol i ukočenost zglobova kao i da potencijalno ometa napredovanje stanja.
Glukozamin sulfat ima studije koje dokazuju njegov učinak na bol. Uobičajeno se dozira do 1.500 mg u lijekovima, ali i u dodacima prehrani. No, spomenuta dnevna doza jedan je od ograničavajućih čimbenika u formuliranju proizvoda s glukozaminom, jer se teško postiže, a problematična je i suradljivost pacijenta kada je potrebno popiti 4 tablete na dan.
Popularnost proizvoda s kolagenom
Kolagen, strukturni protein koji se nalazi u izvanstaničnom matriksu hrskavice, posebno je u fokusu interesa. Različite vrste kolagena, svaka s jedinstvenim sastavom i svojstvima, proučavane su zbog svojih potencijalnih prednosti u zdravlju zglobova. Hidrolizirani kolagen tipa II jedan je od najtraženijih dodataka za zdravlje zglobova. Potrošači ga biraju zbog dokazane učinkovitosti u regeneraciji hrskavice i poboljšanju elastičnosti zglobova. Dugotrajna suplementacija kolagenom poboljšava cjelokupnu strukturu zglobova i smanjuje rizik od degenerativnih promjena.
Kombinacije kolagena s hijaluronskom kiselinom, glukozaminom, kondroitinom i vitaminom C često se preporučuju za dodatni sinergijski učinak.
Proizvodi s kurkumom, đumbirom i smolom indijskog tamjanovca doživljavaju porast popularnosti zbog svojih prirodnih protuupalnih svojstava.
Kurkumin: aktivna tvar s protuupalnim svojstvima
Kurkumin, glavni bioaktivni sastojak ekstrakta korijena kurkume (Curcuma longa) poznat je po snažnim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima. Djeluje inhibirajući aktivnost molekula koje potiču upalne procese, poput citokina i nuklearnog faktora kappa B (NF-κB), čime smanjuje razinu upale u organizmu. Zbog tog učinka, kurkumin se često preporučuje osobama s kroničnim upalnim stanjima poput reumatoidnog artritisa i osteoartritisa.
Osim što ublažava bolove i ukočenost povezane s upalom zglobova, kurkumin pomaže u zaštiti hrskavice od daljnjih oštećenja. Njegova primjena može biti korisna i kod sportskih ozljeda, jer ubrzava regeneraciju tkiva i smanjuje oticanje.
Jedan od izazova u primjeni kurkumina je njegova niska bioraspoloživost, no suvremena farmaceutska tehnologija razvila je oblike kurkumina s poboljšanom apsorpcijom, poput formulacija s piperinom (aktivni sastojak crnog papra) ili liposomalni oblik ekstrakta te solubilizat u micelama.
Proizvodi prisutni na hrvatskom tržištu najčešće sadrže ekstrakt korijena kurkume standardiziran na 95% kurkuminoida.
Kurkumin je dostupan u raznim farmaceutskim oblicima uključujući kapsule, tablete, tinkture, sprej i tekuće formulacije. Također ga nalazimo u topikalnim preparatima, npr. u gelu u kombinaciji s kondroitinom. Njegova kombinacija s drugim protuupalnim sastojcima kao što je Boswellia serrata, često se koristi za postizanje sinergijskog učinka u smanjenju simptoma povezanih sa zdravljem zglobova.
Ekstrakt smole indijskog tamjanovca
Vrste Boswellia od davnina se koriste u tradicionalnim pripravcima za liječenje upalnih bolesti, a podaci brojnih znanstvenih studija jasno podupiru tvrdnju da indijski tamjanovac posjeduje snažno protuupalno i protuaterosklerotsko djelovanje.
Indijski tamjanovac (Boswellia serrata) i njegov ekstrakt mogu biti učinkovita i sigurna opcija za pacijente s osteoartritisom. Na temelju trenutačno dostupnih dokaza, preporučena doza i trajanje liječenja indijskim tamjanovcem i njegovim ekstraktom je najmanje 100-250 mg u trajanju od najmanje 4 tjedna4.
Indijski tamjanovac, osobito njegovi bioaktivni spojevi bosvelične kiseline (BK), pokazali su značajna protuupalna svojstva. Bosvelične kiseline prvenstveno inhibiraju enzim 5-lipoksigenazu (5-LO) smanjujući proizvodnju leukotriena koji su povezani s kroničnim upalnim bolestima. Za razliku od tradicionalnih protuupalnih lijekova, bosvelične kiseline imaju minimalan učinak na sintezu prostaglandina, 12-lipoksigenazu i ciklooksigenazu.
U kliničkim ispitivanjima, Boswellia serrata pokazala je protuupalne učinke kod 88% pacijenata, i to bez nuspojava, a ekstrakti se koriste za liječenje kroničnog poliartritisa. Oralna primjena bosveličnih kiselina mijenja proteinski sastav sinovijalne tekućine i smanjuje broj leukocita. Usporedne studije kombinirane terapije s BK-om i MSM-om, pokazale su jednaku učinkovitost u upravljanju artritisom koljena kao s glukozaminom, pokazujući kondroprotektivne i protuupalne učinke.
Rezultati provedenih studija ističu spojeve bosveličnih kiselina kao obećavajuće sastojke za liječenje upalnih stanja, koji pružaju prirodnu i učinkovitu alternativu s manje nuspojava5.
Đumbir
Đumbir, biljka iz porodice Zingiberaceae, tradicionalno se koristi u raznim zemljama za liječenje simptoma reumatoidnog artritisa. Njegovi fitokemijski sastojci kao što su gingeroli, shogaoli i seskviterpeni – pokazuju protuupalna i analgetska svojstva.
Studije su pokazale protuupalno djelovanje đumbira, uključujući suzbijanje prostaglandina, leukotriena i citokina poput IL-1, IL-6 i TNF-α. Đumbir također smanjuje oksidativni stres, aktivnost makrofaga i razgradnju kostiju, ciljajući specifične molekularne mehanizme kao što su COX-2 i NF-κB.
Analgetska i protuupalna svojstva kore bijele vrbe
Kora bijele vrbe, dobivena iz stabla Salix alba, odavno je prepoznata po svojim ljekovitim svojstvima, među kojima se posebno ističu sposobnosti ublažavanja boli i smanjenja upale. Primarni aktivni spoj u kori bijele vrbe je salicin koji se u tijelu pretvara u salicilnu kiselinu. Poznato je da salicilna kiselina ima snažno protuupalno i analgetsko djelovanje (ublažava bol) što je čini vrijednom prirodnom alternativom sintetičkim lijekovima protiv bolova.
Osim salicina, kora bijele vrbe sadrži složenu mješavinu drugih bioaktivnih spojeva kao što su flavonoidi, tanini i polifenoli, što također može pridonijeti njezinim terapijskim prednostima.
Nekoliko studija istraživalo je učinkovitost i sigurnost ekstrakata kore bijele vrbe u liječenju zdravstvenih problema zglobova. Proveden je mali broj kliničkih studija koje podržavaju upotrebu ekstrakata kore vrbe kod kroničnih bolova u donjem dijelu leđa i zglobova, kao i kod osteoartritisa. Na primjer, in vitro studija8 otkrila je da standardizirani ekstrakt kore vrbe pokazuje značajne protuupalne učinke, što sugerira da njegov mehanizam djelovanja uključuje više putova djelovanja osim samog sadržaja salicina.
Zelenousna školjka
Intervencijske studije koje su koristile ekstrakt novozelandske zelenousne ili zelene školjkekod pacijenata s osteoartritisom, pokazale su učinkovito ublažavanje boli. Taj sustavni pregled sažima učinkovitost tih ekstrakata u liječenju osteoartritisa.
Ukupna analiza pokazala je da ekstrakt zelenousne školjke pruža umjerene i klinički značajne učinke liječenja boli kod osteoartritisa. Međutim, trenutačni dokazi ograničeni su brojem i kvalitetom studija te su potrebne daljnje veće i kvalitetne studije kako bi se potvrdila učinkovitost i utvrdio optimalni način ekstrakcije. Ipak, vrijedi razmisliti o korištenju tog ekstrakta posebno kod pacijenata koji traže alternativne tretmane za ublažavanje boli s manje nuspojava u usporedbi s konvencionalnim liječenjem6.
Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina održava elastičnost zglobne tekućine i smanjuje trenje u zglobovima. Pomaže u smanjenju bolova povezanih s osteoartritisom. Osim putem injekcije u zglob, može se suplementirati i oralno. U tom slučaju važno je da sastojak dodatka prehrani ima dokazanu učinkovitost i da dođe do ciljanog tkiva, u ovom slučaju do sinovijalne tekućine u zglobovima.
Metilsulfonilmetan
Metilsulfonilmetan (MSM) je popularni sastojak dodataka prehrani koji se najčešće nalazi u kombinaciji s drugim hranjivim tvarima za poboljšanje simptoma artritisa.
U kliničkoj studiji 3 g MSM-a dva puta na dan, poboljšalo je simptome boli i tjelesnu funkciju tijekom kratke intervencije, bez većih nuspojava7. Da bi se postigao učinak, potrebne su visoke doze, što često nije slučaj. U dodacima prehrani češće se koriste manje doze, ali u sinergiji s drugim sastojcima.
Omega-3 masne kiseline kao nezaobilazan sastojak
Dodaci prehrani s omega-3 masnim kiselinama, posebno onima iz ribljeg ulja, ostaju među prvim izborom za pacijente s artritisom ili sportskim ozljedama. Da bi privukli što širu populaciju korisnika, uz tradicionalne izvore omega-3, proizvođači pri formuliranju proizvoda sve češće koriste veganske izvore, poput algi.
Čini se da omega-3 masne kiseline sprječavaju ili ublažavaju artritis te mogu imati blagotvoran učinak u liječenju reumatoidnog artritisa. Kliničke studije pokazale su da omega-3 masne kiseline mogu imati modulatorni učinak na aktivnost bolesti, odnosno na otečene i osjetljive zglobove (Slika 1.)3.
Vitamini, minerali i mikronutrijenti za zdravlje zglobova
Određeni vitamini, minerali i mikronutrijenti mogu pomoći u zaštiti zglobova i smanjenju rizika od ozljeda te u usporavanju degenerativnih procesa.
Vitamin D je neophodan za apsorpciju kalcija koji je, pak, neophodan za održavanje čvrstoće i zdravlja kostiju. Nedostatak vitamina D može oslabiti kosti i povećati rizik od problema sa zglobovima.
Vitamin C ima važnu ulogu u sintezi kolagena koji je ključni građevni blok hrskavice.
Cink i magnezij podržavaju metabolizam vezivnog tkiva i pomažu u regeneraciji te očuvanju hrskavice. Magnezij dodatno pomaže opuštanju mišića, što može smanjiti ukočenost zglobova.
Selen djeluje kao snažan antioksidans, pomažući u smanjenju upalnih procesa u zglobovima. Također štiti stanice od oštećenja izazvanih oksidativnim stresom.
Bakar i mangan neophodni su za stvaranje vezivnog tkiva. Pomažu u očuvanju elastičnosti zglobova i pridonose zdravlju hrskavice.
Vitamin E je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima. Štiti zglobne stanice od štetnih slobodnih radikala i može smanjiti upalu, poboljšavajući tako pokretljivost zglobova.
Fokus na preventivne proizvode za sportaše
Intenzivna tjelesna aktivnost i ponavljajući pokreti mogu s vremenom opteretiti zglobove, pa je zdravlje zglobova ključno i za sportaše i sve ljubitelje fitnessa. Sportski dodaci prehrani namijenjeni zdravlju zglobova formulirani su da bi podržali pokretljivost, fleksibilnost i oporavak, osiguravajući optimalnu izvedbu te dugovječnost u tjelesnim aktivnostima.
Proizvodi koji djeluju preventivno na zdravlje zglobova, a namijenjeni su sportašima rekreativcima, često sadrže sastojke poput kolagena, glukozamina, kondroitina, magnezija i vitamina C.
U smanjenju upala i oporavku od ozljeda nakon intenzivnih treninga mogu pomoći dodaci prehrani koji sadrže enzim bromelain. Taj enzim dobiva se iz ananasa, a pomaže ublažiti upale uzrokovane intenzivnim fizičkim naporom, podržava zdravlje zglobova, smanjuje ukočenost te štiti zglobove od dugotrajnih oštećenja povezanih s ponavljajućim opterećenjem.
Topikalni preparati za lokalnu primjenu
Uz dodatke prehrani, topikalni preparati mogu pružiti simptomatsko olakšanje. Gelovi i kreme s kapsaicinom, mentolom i kamforom smanjuju bol djelovanjem na živčane završetke, a namijenjeni su brzom olakšavanju simptoma.
Kapsaicin je osobito učinkovit kod kroničnih bolova, a preparati na bazi mentola i kamfora hlade, imaju blago analgetsko djelovanje, te pomažu u opuštanju mišića oko zglobova. Ljekarne često u svojim galenskim laboratorijima proizvode učinkovite kreme, masti i gelove koje sadrže te sastojke.
I biljni ekstrakti poput arnike i ulja ružmarina sve se češće nalaze u lokalnim pripravcima za ublažavanje bolova, modrica i ukočenosti, a ulje čempresa i kamilice dodatno smanjuju upale i umiruju bolna mjesta.
Kreme i gelovi s glukozaminom i kondroitinom također mogu smanjiti bol i ukočenost, magnezij je dostupan u gelovima, uljima, spreju i kupkama, a eterično ulje lavande djeluje umirujuće na mišiće i zglobove.
Uloga ljekarnika u edukaciji o važnosti prevencije i samoliječenja problema sa zglobovima
Ljekarnici imaju važnu ulogu u edukaciji pacijenata o pravilnoj prevenciji i liječenju simptoma vezanih uz zdravlje zglobova.
Ključni savjeti za prevenciju i očuvanje zdravlja zglobova su:
- Pravilna prehrana bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i vitaminima (posebno vitaminima D i C) te odgovarajuća suplementacija.
- Redovita tjelovježba niskog intenziteta (plivanje, hodanje, joga) za jačanje mišića koji podupiru zglobove.
- Kontrola tjelesne težine da bi se smanjilo opterećenje na zglobove.
- Izbjegavanje ozljeda i nošenje odgovarajuće obuće koja osigurava stabilnost i podršku zglobovima.
- Dovoljna hidracija, jer voda pomaže u podmazivanju zglobova i sprječava ukočenost.
- Kvalitetan san omogućuje regeneraciju tkiva i smanjenje upalnih procesa.
- Rano prepoznavanje simptoma i pravovremena reakcija na znakove poput boli, ukočenosti ili oteklina.
- Posjet liječniku kada se prepoznaju stanja koja to zahtijevaju.
Literatura:
- https://meddox.com/hr/blog/Artritis-Vrste-simptomi-uzroci-i-lijecenje~p13333
- https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2024/12/UVJPuRH_RH_2024.pdf
- Kostoglou-Athanassiou, I., Athanassiou, L. i Athanassiou, P. (2020). Učinak omega-3 masnih kiselina na reumatoidni artritis. Mediteranski časopis za reumatologiju, 31(2), 190–194. https://doi.org/10.31138/mjr.31.2.190
- Yu, G., Xiang, W., Zhang, T., Zeng, L., Yang, K., & Li, J. (2020). Učinkovitost Boswellije i ekstrakta Boswellije za bolesnike s osteoartritisom: sustavni pregled i metaanaliza. BMC komplementarna medicina i terapije, 20(1), 225. https://doi.org/10.1186/s12906-020-02985-6
- Iram F, Khan SA, Husain A. Fitokemija i potencijalno terapijsko djelovanje bosvelinskih kiselina: mini pregled. J Pharm Pharmacol Sci. 2017 srpnja; Dostupno na internetu: 25. svibnja 2017.
- Abshirini, M., Coad, J., Wolber, FM, von Hurst, P., Miller, MR, Tian, HS i Kruger, MC (2021). Dodatak ekstrakta dagnje zelenih usana (™ Perna canaliculus) u liječenju osteoartritisa: sustavni pregled. Inflammofarmakologija, 29(4), 925–938. https://doi.org/10.1007/s10787-021-00801-2
- Učinkovitost metilsulfonilmetana (MSM) kod osteoartritisa boli u koljenu: pilot kliničko ispitivanje Kim, L.S. i sur. Osteoartritis i hrskavica, svezak 14, broj 3, 286 – 294
- Bonaterra, G. A., Heinrich, E. U., Kelber, O., Weiser, D., Metz, J., & Kinscherf, R. (2010). Anti-inflammatory effects of the willow bark extract STW 33-I (Proaktiv(®)) in LPS-activated human monocytes and differentiated macrophages. Phytomedicine : international journal of phytotherapy and phytopharmacology, 17(14), 1106–1113. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2010.03.022